Make your own free website on Tripod.com

Colonial District, National Capital Area Council, BSA

COLONIAL DISTRICT LEADERSHIP
DUTIES & RESPONSIBILITIES

Functional Responsibilities of Committees and Teams

Following are a list of major functional responsibilities of different Colonial District committees and teams. Scouters and other adults interested in helping with general operations or with specific tasks should contact the appropriate committee or team leader.

Membership Committee - Jim Poole
Jim Poole
703/799-7046 (home phone)
202/565-1174 (work phone)
jim_poole@nps.gov (work e-mail)

  • Join Scouting Night
  • New Unit Organization
  • Explorer Post Organization - Demi Pulas
  • Learning for Life
  • Scouting Unlimited
  • Religious Relationships - Tom Libby (Roman Catholic)

Finance Committee - Vacant

  • Popcorn Sales - Deb Bennett
  • Friends of Scouting

Communications and Administration Committee - Helen Garamone
703/360-5692 (home phone)
703/325-9762 (work phone)
hgaram@hoffman-issaa2.army.mil (work e-mail)

  • Monthly Newsletter and Website - Mike Bowman
    Webmaster
  • Public Awareness
  • District Handbook
  • District Award of Merit
  • Annual Recognition Event
  • Historian
  • Volunteer Resources

Program Committee - Mike Crane
703/660-6148 (home phone)
703/695-8883 (work phone)
mdc77@aol.com (home e-mail)
cranem@af.pentagon.mil (work e-mail)

  • Training Team - Team Leader: Dominick Caridi
    Dominick Caridi
    703/360-9206 (home phone)
    202/268-6488 (work phone)
    dcaridi@email.usps.gov (work e-mail)

    • Boy Scout Training - Bill Wells
    • Scoutmaster Fundamentals-Fall 1998 - Sue Crane
    • Scoutmaster Fundamentals-Spring 1999
    • Junior Leader Training Workshop-Fall 1998
    • Junior Leader Training Workshop-Spring 1999
    • Cub Scout Training (Robin Bryant)
    • Chartered Organization Representative, District Committee, Other Adult Leader Training
    • Youth Protection Training - John Macy
    • Adult Recognitions

  • Activities and Civic Service Team Leader - Bill Stewart
    703/642-8942 (home phone)
    202/452-4163 (work phone)
    ke4bae@crosslink.net (home e-mail)
    bstewart@bna.com (work e-mail)

    • Major District Activities
    • Camporee-Fall 1998 - Jim Garamone
    • Merit Badge Jamboree Winter 1999
    • Camporee-Spring 1999
    • Pinewood Derby
    • Second Cub Scout Event
    • Scout Anniversary Week
    • Scouting for Food - Pete Farnham
    • Major Council Event(s)

  • Camping and Outdoors Team Leader - Craig Goheen
    703/440-8226 (home phone)
    goheen@juno.com (home e-mail)

    • Camp Promotions
    • Cub Outdoor and Day Camp
    • High Adventure
    • Venture Scouting - John Leckner
    • Health and Safety - Bill Jones
    • Goshen Program
    • International Scouting

  • Advancement Team Leader - Vacant

    • Eagle Board - John Tillery
    • Roster of Merit Badge Counselors
    • Advancement Statistics

  • In addition to these four teams, the Vice Chair-Program also helps coordinate the work of the District Quartermaster and the Colonial Chapter OA Advisor.

District Commissioner - Mike Porter
703/425-8489 (home phone)
porter@iname.com (home e-mail)

The Colonial District Commissioner Corps consists of the District Commissioner, A Deputy District Commissioner for Support Services, Assistant District Commissioners, and Unit Commissioners.

  • New Unit Organization
  • Unit Health and Status
  • Training
  • Roundtables
  • Recognition
  • Administration

Copyright 1998

[Home] [Calendar] [District Map] [E-Mail List] [Newsletters] [People] [Resources] [Scout Links] [Units]